Ads.txt nedir?

Ads.txt nedir?

Reklam dolandırıcılığı, her yıl dijital reklamverenlere ve yayıncılara küresel ölçekte milyonlarca dolarlık zarar vermekte, kötü niyetli kişiler alan adı sızdırma, taklit tıklamalar, yanlış gösterimler ve benzeri uygulamalarla reklam platformlarını aldatmaya çalışmaktadır.

IAB Tech Lab tarafından geliştirilen ads.txt (Authorized Digital Sellers – Yetkili Dijital Satıcılar) çözümünün amacı temelde programatik reklamcılıkta şeffaflığı artırmak ve sektörü geliştirmektir.

Ads.txt dosyası, yayıncıların reklam envanterini kimlerin satabileceğini ilan etmesine izin vererek reklamverenlerin sahte envantere harcama yapmasını önlemeye yardımcı olmakta, böylelikle sahtekarlığın önüne geçilmesine katkı sağlamaktadır.  Ads.txt’yi kullanmak zorunlu değildir, ancak kesinlikle önerilmektedir.

Markaları sahte envantere karşı korumaya yardımcı olan ads.txt dosyası oluşturmak basit bir işlemdir. Dosyalar, herkesin kullanımına açıktır ve alıcılar, üçüncü taraf tedarikçi firmalar ve exchange’ler tarafından taranabilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız:

https://iabtechlab.com/?s=ads.txt&id=m

Açıklama dokümanına buradan ulaşabilirsiniz:

Ads.txt nedir?