TAG’e üye olmak ve sertifika almak neden önemlidir?

Reklamda sahtecilik ve marka güvenliğini sağlamada sorunlar yaşanması tüm dünyanın gündeminde olan ve dijital reklamcılığın algısını olumsuz yönde etkileyen unsurlardır. Küresel ölçekte ilk kez 2017’de en büyük reklam mecrası konumuna gelen dijital, kendi eko-sistemi içinde söz konusu olumsuzluklarla mücadele etmek için çeşitli öz denetim mekanizmaları kurmakta ve bunları yaygınlaştırmaktadır. ABD’de kurulup halen 28 ülkede faaliyet gösteren TAG (Trustworthy Accountability Group) bu tür oluşumların en kapsamlısıdır. Temel hedefi tedarik zincirinde şeffaflaşmayı ve sektörün büyümesini desteklemek olan TAG bu kapsamda sahte trafikler, korsan yayıncılık ve malware’le mücadele etmektedir.

Dijital tedarik zincirinin karmaşık yapısı reklamverenlerin bir tane reklamın yayınında bile yapılan işlemleri, bu işlemleri yapan kuruluşları takip etmesini zorlaştırmaktadır. Bu durum suçluların dijital dünyaya sızarak sahtecilik, korsanlık ve malware üzerinden gelir etmesine yol açmaktadır. Bir kuruluşun TAG’e üye olması o kuruluşun daha yüksek standartlarda şeffaflığa yönelik taahhüdünü ve partnerlerini açıklamakta tereddüt etmediği ortaya koyar.

Bir adım ötesi olan sertifikasyon ise TAG üyesi kuruluşların kendi sistemlerini ve denetimlerini geliştirmelerini, böylelikle sahteciliği engellemekte uzmanlaşmalarını sağlar. 2017 TAG Fraud Benchmark Araştırmasını yapan 614 Group verilerine göre, dijitalde TAG sertifikalı dağıtım kanallarının kullanımı, 6,5 milyar display ve video gösteriminde geçersiz trafiği %1,48 oranında düşürmüş ve sahteciliği endüstri ortalamalarına göre %83 oranında azaltmıştır.

Ayrıntılı bilgi için:
www.tagtoday.net